8 Ocak 2015 Perşembe

Evlenilecek kadın hangisi?


Elele dergisi yazarlarından İpek Koşan'ın bir yazısını sizinle paylaşmak istiyorum. Okuyunca bazılarınız için aşina sözler olarak gelecek ve bazılarınızda çok şaşıracak belki. Evlilikle ilgili biraz olsun merakınızı gidermek için yazıyı buraya taşıdım.

Erkekler evlenilecek kadın profiline nasıl bakıyor hep beraber görelim.

Mehmet Yeşil, 32 yaşında/Mühendis
İster cimri deyin ister bencil, karşımdaki kadının benimle param için beraber olduğunu hissedersem onunla hayatta evlenmem. Ne olursa olsun o da çalışmalı. Bütün yükün benim omuzlarımda olacağını anlarsam kaçarım. Kendi parasını kazanan, benim kredi kartlarıma el koymayan kadınları el üzerinde tutarım. Ben de böyleyim işte ne yapalım!

Mithat Şahin, 34 yaşında/İnternet Editörü
Zeki, tutumlu, bakımlı ve düzenli olması benim için çok önemli. Bunaltıcı derecede kıskanç, huysuz ve geçimsiz kadınlar bana çok itici geliyor. Kibar, narin ve kadınsı özellikleri ön planda olmalı. Uyumlu olması da onun için artı bir özellik olur. İnatçılık yaptıkça ondan uzaklaşacağım bir gerçek. Bir de çok konuşmazsa memnum olurum.

Doğan Demirci, 32 yaşında/Bilgisayar Programcısı
Yanımda erkek gibi giyinen bir kadın, adını değiştirsin bence. Şık, kendine bakan, topuklu ayakkabı giymeyi becerebilen biri olmalı. Sürekli pantolon giyen ve spor ayakkabılarını ayağından çıkarmayan kadınları çözebilmiş değilim. Dişilik ön planda olmayacaksa neden karşı cins ki o zaman?

Ekin Öztürk, 27 yaşında/İşletmeci
Sorumluluk almak, benim gibi bir insan için çok zor. Evlilik bir yana, çocuğum olduğunu düşündüğümde bile içim bir garip oluyor. Ayrıca özgürlüğüme gerçekten çok düşkünüm. Karşımdaki kadının hoşgörülü olmaması, beni kısıtlamaya çalışması evlilikten kaçmam için birinci ve en önemli neden. Arkadaşlarımla buluşmalarıma karışmazsa, telefonu ilk aramada açmadığımda panik halde mesajlar atmazsa gönlümü kazanabilir.

İhsan Akın, 34 yaşında/Dijital Medya Uzmanı
Evleneceğim kadının boş olmaması çok önemli. Boş olmaktan kastımı hemen açıklayayım. Sevgili kadınlar, hayat sadece çantadan, ayakkabıdan, saç renginden ibaret değil. Siyasi olaylardan tutun da sağlık mevzularına kadar her gün binlerce olay yaşıyoruz. Bir kadınla karşılıklı oturduğumda gündemden konuşacak şeyler bulamıyorsak, farklı konular hakkında tartışabileceğimiz fikirleri yoksa, o kişiyle asla evlenmem. Çünkü benim için zeka ve sohbet yeteneği çok önemli.

Cem Kıran, 35 yaşında/Mimar
Arkadaş olamadığım biriyle evlenmem! Bana göre aşk, sadece sevişmek değil. Derdini tasanı dinleyen, seni anlayan, en çekilmez anlarınla baş edebilen, dostundan daha fazla işe yarayan biriyle olmak demek. Yeri geldiğinde dünyanın en güzel şeyini yapacaksın yeri geldiğinde susup oturmasını da başaracaksın.

Akın Ekiz, 28 yaşında/Muhasebeci
Baskıcı, kıskanç ve beni sürekli eleştiren bir kadınla aynı evde yaşamak istemem. O da, ben de canımız isteyince arkadaşlarımızla vakit geçirebilmeliyiz. Sosyal, kendi kendine yetebilen bir eşim olması daha çok hoşuma gider.

Şenol Çetin, 33 yaşında/Eğitmen
Eşimin dışarıda çok vamp bir duruş sergilemesini istemem. Hangi ortamda, nasıl giyinmesi gerektiğini bilmeli. Tavır ve davranışları çok önemli. Sonuç olarak benim soyadımı taşıyacak ve ben olmadığımda beni temsil edecek.

Burhan Akçay, 34 yaşında/Rehber
Beni olduğum gibi kabul etmeyen ve bir kalıbın içine sokmaya çalışan, kısacası değiştirmek için uğraşan bir kadınla evlenemem. Arkadaşlarıma müdahale etmeyen, kadın kankam olmasına izin veren bir güzelle evlenebilirim.

Cemal Tekin, 30 yaşında/Satış Müdürü
Meslek sahibi biriyle evlenmek isterim. Çünkü kendi ayakları üzerinde duran bir kadın, tek başına kaldığında da her sorunun üstesinden gelebilir. Eğer biz bir aile olacaksak, ailemizi yönetme kabiliyetine de sahip olur. Kendine güvensiz, kişilik olarak zayıf biriyle yıllarımı geçirebileceğimi sanmıyorum.

Mithat Özen, 33 yaşında/İnternet Uzmanı
Bazı kadınlar gerçekten evlilik meraklısı! Geçtiğimiz aylarda, arkadaş ortamında bir kız ile tanıştım. Gelecekle ilgili konuşurken laf arasında ‘niyetin ciddiyse buluşalım yoksa gerek yok’ tarzı bir espri yaptı. Kendisi çok eğlendi ama gözümde o an o kadar itici hale geldi ki adının üzerini direkt çizdim. Sanki ben evlilik için yanında bulunan bir adaydım ve beni deniyordu. Sonunda da ‘evet işte bu’ diyecekti... Evlilik dediğin içten gelir, kurbanlık koyun gibi seçilmez!

İlhan Çoban, 27 yaşında/Oyuncu
Muhabbet etmeyi severim, ama boş ve anlamsız cümleler kuran biriyle paylaşabileceğim pek bir şey olamaz. Onun dışında esprili, şaka kaldırabilen, güler yüzlü biri olması gerekir. Eğitim seviyesi, en azından benimle aynı olmalı. Arkadaş ortamında kültürlü biri olduğunu belli edebilmeli.

Halil Mutlu, 25 yaşında/Akademisyen
Evlendik diye hayatımızdan vazgeçecek değiliz. Sevgiliyken yaptıklarımızı evliyken de yapabilmeliyiz. Canımız istediğinde soluğu Yunanistan’da ya da Galata’da bir sergide alabilmeliyiz. Yani eğlence devam etmeli! Ama bazı kadınların bazen tek isteği eşleriyle evde oturup film izlemek. Üzgünüm ama bu beni pek açmaz!

Yusuf Karacan, 35 yaşında/Serbest Meslek
Maalesef titiz bir erkeğim ve benim gibi temiz ve özenli biriyle evlenebilirim. Dişlerini fırçalamayan, saçlarını yıkamayan, ter kokan bir hayat arkadaşıyla çok zorlanırım diye düşünüyorum. Yine de büyük konuşmayayım.

Hakan Engin, 34 yaşında/Satış Danışmanı
Bir meziyet değil ama küfür etmek, sadece erkeklere yakışan bir özellik. Twitter gibi sosyal mecralarda küfürlü konuşan kadın iticiliği başka hiçbir şeyde yok! Nazik, kibar, kadın gibi kadın olmalı hayatımdaki kişi.

Murat Kural, 37 yaşında/İnsan Kaynakları Uzmanı
Beceriksiz bir kadınla evlenmek istemem! Örneğin eski kız arkadaşımla evlilikten bahsettiğimizde ‘eve yemek sipariş ederiz’ tarzı fikirleri vardı. Nasıl yani? Evlendiğimde ev yemeği yiyemeyecek miyim?

Burak Dereli, 24 yaşında/Öğrenci
WhatsApp’a girdiğimde hemen ‘neden online’sın?’ diye sormayan, Facebook arkadaş listemin çetelesini tutmayan, mail şifrelerimi kırmaya çalışmayan, kısacası bana güvenen bir kadına güvenebilirim sadece. Telefonuma gelen her mesaj sesinde kuşku dolu gözlerle bana bakarsa, bu ilişkiye ne kadar katlanabilirim ki? Sonuçta sahibim değil! Sherlock Holmes gibi bir eşim olsun istemem.

Emir Bilir, 28 yaşında/Öğretmen
Geçmişte karşı cinsten çok fazla darbe aldım ve açıkçası pek de güvendiğim söylenemez. Verilen birçok söz, evlendikten sonra tutulmayabilir ve hayatı zindana çevirebilir. Anlayacağınız karşımdaki kadından emin olmam şart. Eğer bana kendini ispatlayabilirse evlenmeyi düşünebilirim.

Ali Poyraz, 27 yaşında/Öğrenci
Karşımdaki kadın evliliğe karşı bir istek duymuyorsa benim de hevesim kırılır. Birkaç defa ağzını ararım ve bu konuda ne istediğini anlamaya çalışırım. Hayattaki amaçlarını öğrenirim. Evlenmek istemiyorsa benim için sorun olmaz! Çünkü ben, evlenmek isteyen bir adam değilim.

Tolga Yıldız, 36 yaşında/Makine Mühendisi
Güzelleşmek için sürekli kendini kasan, yüzünü boya küpü haline getiren, saçından başından başka bir
şey düşünmeyen kızlar hala evlenebiliyor mu?

(Alıntı: Elele - İpek Koşan)

Sizde görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz..

0 Yorum:

Yorum Gönder