8 Ocak 2015 Perşembe

Fotoğrafta nasıl fotojenik çıkılır?

Fotoğraf çekmek çekmek başlı başına bir derttir aslında. Herde defasında aynı kareyi tekrarlamak hem bizi hemde fotoğrafı çeken kişiyi bıktırıyor. En sonunda belkide sevmediğimiz içimize sinmeyen bir fotoğraf karesine razı oluyoruz.

Çoğumuz fotoğraf çekilirken ilginç şekillere gireriz. “Acaba şöyle dursam fotojenik çıkar mıyım? Vücudumu nasıl tutmalıyım? Nasıl poz vermeliyim? Dik mi durmalıyım?” gibi sorular bizi fotoğraf çekilirken yalnız bırakmamıştır.

Peki ne yapmak lazım?

1- Bakışlarınızı odaklayın. Poz verirken gözlerinizi kamera lensinin biraz üzerine odaklayın. Başınızı hafifçe öne çıkarıp, çeneninizi aşağı indirin.

2- Dilinizi dişlerinizin hemen arkasına yerleştirip gülümseyin. Bu hareket ifadenizi rahatlatacaktır.

3- Omuzlarınızı vücudunuza hizalayın ancak kendinizi kasmayın. Daha doğal bir görüntü vermek isterseniz omuzlarınızı hafifçe geride tutabilirsiniz.

4- Beyaz duvara karşı kıyafet denemesi yapın. Bir ağaç altında ya da pencere kenarında doğal bir ışık kaynağının altında durun. Yalnız bu noktada küçük bir detaya dikkat edin. Doğru renginizin ne olduğuna iyi karar verin.

5- Kendinize kural edinin! Şekilcilikten uzak durun.

6- Fotoğraflarda her şey olduğundan daha abartılı görünür. Bu yüzden kadınlar makyaj yaparken çok dikkatli olmalı. 30 yaşın altındaki bayanlar için biraz maskara ve dudak parlatıcısı; 30 yaş üstü bayanlar için ise kusurları biraz saklamak fotografta güzel çıkmak için yeterli olacaktır.

7- Klasik fotoğraf verme pozunu sık sık tekrarlayın. Vücudunuzu kameraya göre biraz yan döndürün. Bir ayağınızı diğerinin önüne koyun ve omuzunuzu fotoğrafçıya yaklaştırın. Eğer yüzünüz önde olursa bedeniniz çok daha büyük görünür.

8- Boydan çekilen pozlar için göbeğinizi içinize çekin ve omuzlarınızı geriye atın. Düz bir sırt ile kameraya gülümseyin.

9- Fotojenik insanları ve güzel çıktığınız fotoğrafları inceleyin. En iyi açınızı belirleyin. En güzel çıktığınız fotoğraflara bakarsanız hep gülerken ya da iyi zaman geçirirken çekilmiştir. En iyi sonuçları kameradan korkmadığınız zaman alırsınız.

Şimdi bu söylediklerimizi gerekirse defalarca okuyun ve kendinizi hayal edin.

0 Yorum:

Yorum Gönder